2017. március 26., vasárnap

Pinterest és matek

A pinterest a közösségi könyvjelzők egyike, és talán azok közül a legismertebb is. Én már régóta nagy "pinterestező" vagyok, de eddig még fel sem merült bennem, hogy mennyire hasznos lehet pedagógiai célokra is használni az alkalmazást.

Mindig szekptikusan állok neki olyan feladatoknak, mikor új eszközöket, módszereket kell keressek, amelyek a matematika oktatásban használhatóak, mert úgy érzem, a matekban valahogy sokkal kevesebb mozgástere van az embernek. Kis kutakodásom a pinteresten bebizonyította, hogy ebben most tévedtem.


Íme 4, a matematika oktatásba beépíthető alkalmazása:

 1. Ismeretek rendszerezése: 
A pinterest egyik legnagyobb előnyének tartom, hogy az pont ellenkezően működik, mint az agyam. Sokszor fordul elő az, hogy valami eszembe jut, valamire rákeresek, akkor nagyon örülök neki, de aztán feledésbe merül, és legközelebb új dolgokat kell keressek ugyanabban a témában. És akkor jön a pinterest, és csak elmentem egy táblára az összes linket egy adott témában, és már látom is, hogyan jártam azt körül korábban, milyen alkalmazásokat találtam.

A matematikával is sokszor ez van. Vannak nagyobb témakörök, melyeket éveken keresztül tanulunk, egyre jobban elmélyedve az adott témában. De ennek nagy hátránya, hogy minden egyes alkalommal, mikor újra feljön az anyag, mindenki más alap tudással kezdi a tanulást, attól függően, mit tanult korábban, mire emlékszik az előző évekből. Ezért tartom nagyon jó ötletnek, ha a témáknak készítünk egy-egy táblát, és arra feltöltjük az összes információt, alkalmazást, játékot, feladattárat amit abban a témában eddig már tanultunk. Így, ha valaki valahol elakad, nem kell 3-4 tankönyvet végiglapoznia, hogy megtalálja, amit keres, hanem csak megnyitja a megfelelő táblát, és átismételheti onnan az anyagot.

Persze ehhez az kell, hogy minden információ az adott témában megtalálható legyen az interneten, de azt gondolom, ma már a középiskolában használt anyagot magyar nyelven is könnyen megtalálhatja akárki. Így az anyagokat a diákokkal együtt is el lehet kezdeni gyűjteni a középiskola elkezdésekor, így az érettségire nagyon bő adatbázis alakulhat ki.


 2. Játékok: 
Sokszor éri a matematikát az a vád, hogy unalmas, száraz tantárgy. A pinterest tele van ezzel szemben matematikában jól használható játékötletekkel, amelyek segítik az adott fogalmak megértését, vagy egy hasznos, életszerű alkalmazását mutatják be.

Úgy gondolom, minden korosztály szeret játszani, így bármelyik évfolyamba be lehet vinni a témához kapcsolódó játékokat, akár megosztani azt a diákokkal, hogy próbálják ki ezeket, vagy buzdítani őket arra, hogy keressenek maguk a témához kapcsolódóan. Ez utóbbi eset akkor tud jól működni, ha először a diákok a talált játékokat a tanárnak elküldik, és ő tölti föl azokat a közös játékok táblájába, így ellenőrizhető, hogy tényleg az adott anyaghoz kapcsolódó, hasznos és fejlesztő játékok kerülnek csak fel.

 3. Diákok önálló munkája: 
A játékok kapcsán már szó esett arról, hogy a diákok is részt vehetnek a táblák szerkesztésében. Emellett az otthoni tanulásukban is hasznos lehet a pinterest, megoszthatnak egymással feladatokat, játékokat, alkmalmazásokat közös tábláikra, vagy mások "pinjeit" elmenthetik saját matematika táblájukra. Ennek nagy előnye, hogy mindenki megírhatja saját leírását az elmentett oldalakhoz, így egymás tapasztalataira támaszkodva tudják eldönteni, mi segíti őket a tanulásban. Emellett azt is bejelölhetik a pinteresten, kipróbálták e már az adott projektet, ezzel még több visszajelzést tudnak tenni egymásnak.

4. Térgeometria:
Személyes kedvencem a pinterest használata a térgeometriai szemlélet fejlesztésére. Ha a pinterest saját adatbázisában keresünk, már ott is nagyon sok kreatív megoldást találunk arra, hogyan építsünk fel egyszerűen különböző testeket. Így a diákok úgy fejleszthetik térszemléletüket, hogy közben alkotnak is valamit, valami szépet vagy hasznosat, fából, papírból hurkapálcából gyúrmából és még sok másból. És közben megértik, mi a kocka, a téglatest, a csonka gúla, a paralelepipedon és még sok minden más. Például egy olyan feladatot hasznos lenne bevinni a matekórára, hogy a diákok keressenek maguknak egy testet, és egy elkészítési módon, azt készítsék is el, az mindegy, azután mire használják. Mentsék el a leírást a táblájukba és jellemzésként írják le, milyen tapasztalataik vannak az elkészítésről.

 +1. Játék és szabadidő:
Játék-, és szabadidő-szervező tanárnak készülve elég gyakran használom a pinterestet. Itt sokkal könnyebb egy kézműves délutánra új ötleteket keresni, játékokat, tematikus játékokat találni, vagy akár a már kipróbált ötleteimet újra hasznosítani. Még nem próbáltam bejelölni, melyek azok az ötletek, melyeket már kipróbáltam, de biztos ez is majd nagy segítségemre lesz.

2017. március 21., kedd

Elmetérkép és matek?

A következő elmetérképet két társammal, Koteczki Alízzal és Kovács Anitával közösen készítettük el. Először nehezen tudtam elképzelni, hogy hogyan tudjuk az elmetérképeket hatékonyan használni a matematika oktatásban, de társaimmal együtt kitaláltunk egy feladatot, mely szerintem hasznos és érdekes is lehet egyszerre a diákok számára.

A feladat a következő:
Egy adott egyenletre kell a diákoknak csapatokban megadni egy megoldást. A feladatot azért találom nagyon hasznosnak, mert segít összegezni, hogy mennyi lehetőségünk van egyenletek megoldására, így a diákok könnyebben átláthatják azt, és a jövőben kiválaszthatják a hozzájuk legközelebb álló lehetőséget. Kifejezetten jó, hogy grafikust megoldást is fel lehet tüntetni az elmetérképen, mert ez segít összekötni az algebrai ismereteinket a koordinátageometriával.

Mindannyian nagyon élveztük a különböző megoldási lehetőségek felvázolását, úgy gondolom ez egy kis színt hozna a matematikaórába is.



2017. március 6., hétfő

Tanuljunk újra gondolkodni?

Az információtechnológia fejlődésével megnövekedett a felénk áradó információk száma, egyre több ellentétes információt kaphatunk. Ezért nagyon fontos, hogy mindenki megtanuljon jó kérdéseket feltenni, meglássa melyek azok a lényeges pontok, melyek segíthetnek egy döntés meghozatalában, ha szembe kerül egy problémával, tudja, hogyan kell azt megoldani. Mivel ennyire alap készséggé vált a kritikus gondolkozás, szükséges, hogy iskolákban is neveljük erre a gyerekeket.

De hogyan tudjuk ezt megtenni?

Talán kicsit elfogult vagyok, de úgy gondolom, a kritikus gondolkozást, a problémamegoldást legjobban a matematikával tudjuk fejleszteni. Fontos lenne, hogy több matematikai logikát tanítsunk az iskolában, ez sajnos még nem eléggé része a tantervnek, pedig nagyon sokszor akár be is csapják az embereket, egy rosszul használt következtetési relációval vagy egymást kizáró eseményekre való hivatkozással.

A vitakészség fejlesztése is segítheti a kritikus gondolkozást. Sok témakört fel lehetne az iskolában dolgozni ilyen formában. A vitatkozás segíti a gyors szemléletváltás képességét, illetve a jól felépített érvelést.

A probléma megoldást talán az olyan feladatok segítik a legjobban, melyben az embernek eltérő környezeti hatásokra kell válaszolniuk, illetve ki kell szakadniuk megszokott környezetükből. Ezt nagyon sok féle módon meg lehet valósítani az iskolában. Fontos szerepet játszhat a drámapedagógia bevezetése az iskolai mindennapokba, ahol a gyerekek tényleg kipróbálhatnák magukat mindenféle – elképzelt – szokatlan szituációban. De akár egy tábort egy erdei iskolát is meg lehetne szervezni úgy, hogy ott a diákoknak számukra szokatlan feladatokat adunk. Ez lehet a tábor szervezése maga, az erdőben való tájékozódás és határ a csillagos ég!

Pár szót szeretnék szólni a projektmódszerről is. Ha projekt módszerrel dolgozunk fel egy témát, azzal szinte minden a 21. században hasznos készséget fejleszteni tudunk. Egy projektmunka készítéséhez elengedhetetlen a technológia ismerete, a kommunikáció, az információfeldolgozás és a kreativitás, a problémamegoldás és gyors döntéshozatal. Ezt külföldön már nagyon sok helyen alkalmazzák, remélem hazánkban is egyre inkább elterjedt lesz ez a fajta tanítási mód.

Végül egy videó melyben megláthatjuk, hogy vélekedik egy népszerű sorozat kicsit fura-zseni szereplője a kritikus gondolkozásról. Habár talán túlzás lenne azt állítani, hogy a bűvésztrükkök gátolják a gyerekeket abban, hogy kritikusan gondolkozzanak, mégis azon érdemes elgondolkozni, mennyi sok hétköznapi apróság van, melyet ha jól vagy rosszul alkalmazunk a jövő generációkat segíthetjük vagy éppen gátolhatjuk abban, hogy megállják a helyüket a világban.


2017. március 5., vasárnap

Tanári kompetenciák és a technológia

Ahogy a tudományok, a technológia, a világ fejlődik, nagyon fontos, hogy az oktatásnak is fejlődnie kell. Az oktatás ma talán még nagyon hasonló ahhoz ahogyan nagyszüleink is tanultak, de a következő pár évtizedben (évben) sok minden meg fog változni. 

Ezt mutatja például a következő video. Angol nyelvtudás szükséges!

Ahogy a videóban is láthattuk, az oktatás, a tanulás, az információszerzés módja nagyon sokat változik a technológia fejlődésével. 

A tanári kompetenciaterületek egyike a szaktudományi, szaktárgyi és tantervi tudás integrálása. A tudományok folytonos fejlődésével a tanárnak is lépést kell tartania, támpontot kell nyújtania a diákoknak is, hogy tudnak egy témában tovább fejlődni, hol tudnak utánanézni dolgoknak, milyen források megbízhatóak az interneten. Emellett a tanárnak magának is nagyon fontos, hogy tudomást szerezzen szakterületének fejlődéséről, a legújabb felfedezésekről, a megdőlt vagy bebizonyított elméletekről. Ma már a legtöbb tudományágban vannak interneten is elérhető folyóiratok, így könnyű ezeket az információkat megszerezni.


A tanulási folyamat szervezése és irányítása
A technológia fejlődésével a diákoknak egyre több lehetősége van a tanulásra, így a tanároknak is nagy felelőssége lesz abban, hogy a tanulást irányítsák. Segítheti a kommunikációt online tanterem kialakítása, ahova a tanárok feltölthetik a házi feladatot, az óra anyagát, a diákok feltehetik kérdéseiket. Emellett az egyéni tanulást a differenciált feladatok adása is segítheti. Ma már vannak olyan programok, melyek az adott feladatra adott válasz alapján jelölik  ki a következő feladatot. Így mindenki a maga szintjéhez méltó feladatokat tud elvégezni, így a maga tempójában fejlődhet.

Érdemes lehet azt is figyelembe venni, milyen közel kerülnek más nemzetek, más kultúrák egymáshoz. Így akár a nyelvtanulást az adott nemzethez tartozó tanárok, vagy diákok is segíthetnék. A történelemről, kultúráról is sokat tanulhatnának a külföldi kapcsolatok segítségével, és nagyon sok helyen lehet megtámogatni a tanulás folyamatát a technológia által segített szemléltetőeszközökkel, így nem kell csak megtanulni, hogy néz ki egy papucsállatka, vagy mi is a kvantumfizika, hanem látni is lehet.

Persze nagyon sok tényező gátolja a technológia integrálását az oktatásba, de egyre több lehetősége van a tanároknak, amiről talán nem is tudnak, de nagyon megkönnyíthetik a diákok iskolai éveit és az életben való boldogulását is.